Без климатичните промени нямало да има и адски жеги това лято

Предизвиканите от човека промени в климата са изиграли преобладаваща роля в екстремните горещини, които обхванаха Северна Америка, Европа и Китай този месец, обяви международен екип от учени, цитиран от Ройтерс и АФП.

През юли екстремните метеорологични условия предизвикаха хаос на  на планетата, като температурите подобриха рекорди в Китай, САЩ и Южна Европа, предизвикаха горски пожари, недостиг на вода и увеличаване на броя на хоспитализациите, свързани с горещините.

През уикенда хиляди туристи бяха евакуирани от гръцкия остров Родос, за да избягнат горските пожари, причинени от рекордната гореща вълна.

Още по темата

25 юли 2023 07:56

34

24 юли 2023 19:16

10

Без предизвиканото от човека изменение на климата събитията през този месец щяха да бъдат „изключително редки“, според World Weather Attribution – глобален екип от учени, който изследва ролята на изменението на климата за екстремните метеорологични условия.

„Температурите в Европа и Северна Америка щяха да бъдат практически невъзможни без ефектите на климатичните промени“, каза на брифинг проф. Изидин Пинто от Кралския  метеорологичен институт на Нидерландия, който е един от авторите на изследването. „В Китай вероятността за това е била около 50 пъти по-
голяма в сравнение с миналото“.

Учените са изчислили, че нарасналата концентрация на парниковите газове е направила европейската гореща вълна с 2,5 по Целзий по-силна, отколкото би била в противен случай. Тя също така е увеличило северноамериканската гореща вълна с 2 градуса Целзий и тази в Китай с 1 градус Целзий.

Освен, че оказват пряко въздействие върху здравето на хората, горещините причинява големи щети на реколтата и добитъка. Сериозно засегнати са царевицата и соята в САЩ, говедата в Мексико, маслините в Южна Европа, както и памукът в Китай.

Ел Ниньо вероятно е допринесъл за допълнителните горещини в някои региони, но основният фактор е увеличаването на парниковите газове, смятат учените. Горещите вълни ще стават все по-вероятни, ако емисиите не бъдат намалени.

Учените са изчислили, че продължителните периоди на екстремни горещини вероятно ще са на всеки две до пет години, ако средните глобални температури се повишат с 2 градуса Целзий над прединдустриалните нива. Средните температури сега са се увеличили с над 1,1 градус Целзий.

„Докато продължаваме да изгаряме изкопаеми горива, ще виждаме все повече и повече такива екстремни явления“, каза Фридерике Ото от Института за климатични промени Грантъм в Лондон. „Не мисля, че има по-силни доказателства, които някога е представяла науката“. /БТА, Христина Терзиева/

Източник: www.dnes.bg