Конституционния съд (КС) отмени избора на 16 депутати от настоящото 51-о Народно събрание (НС). Това стана ясно от решение, което съдът постанови в четвъртък по делото за законността на парламентарните избори.
С най-много депутати – по трима, се разделят парламентарните групи на ГЕРБ, „Има такъв народ“ (ИТН) и новата МЕЧ. По двама народни представители губят „Възраждане“ и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, а по един – ПП-ДБ, ДПС на Ахмед Доган и БСП.
Според решението на КС гласовете за партия „Величие“ се увеличават с 59, с което тя преминава 4-процентната бариера за влизане в парламента. За да има парламентарна група, формацията трябва да има поне десетима депутати, но Централната избирателна комисия (ЦИК) тепърва ще изчислява колко точно ще бъдат те и от кои райони.
Новината идва, след като последните избори бяха белязани от сигнали за контролиран и купен вот. Партия „Величие“ получи 3,999% подкрепа, което означаваше, че за влизане в парламента не ѝ достигнаха 21 гласа. Журналистически разследвания показаха, че най-малко 30 гласа за тази партия са били записани за други формации.
Към Конституционния съд бяха подадени пет отделни сигнала за касиране на изборите. Впоследствие съдът започна конституционно дело и назначи преброяване на гласовете в част от секциите в страната. Още в края на февруари стана ясно, че в голяма част от протоколите има значителни разминавания между тяхното съдържание и действително подадените бюлетини.
В четвъртък стана ясно, че депутатите, които ще трябва да напуснат парламента са:
- Александър Ненков – ГЕРБ-СДС
- Павлин Йотов – ГЕРБ-СДС
- Никола Джамбазов, който влезе на мястото на финансовата министърка Теменужка Петкова – ГЕРБ-СДС
- Емил Трифонов – ИТН
- Иван Кючуков – ИТН
- Александър Марков – ИТН
- Деян Петков – МЕЧ
- Росен Иванов – МЕЧ
- Борислав Петков – МЕЧ
- Виктор Папазов – „Възраждане“
- Светослав Тодоров – „Възраждане“
- Станислав Анастасов – ДПС-Пеевски
- Метин Качан – ДПС-Пеевски
- Ивайло Митковски – ПП-ДБ
- Ешереф Ешереф – ДПС-Доган
- Андрей Вълчев – БСП
След започване на делото КС назначи експертиза на около 1770 секции в страната, за да установи дали има разминавания между бюлетините и записаното в протоколите. За допълнителна проверка бяха избрани още 436 секции, като общо проверените от вещите лица секции възлизат на 2204.
Резултатите от експертизите показаха значителни разминавания с официалните протоколи: първата експертиза установи несъответствия в почти половината от секциите, а втората – при една трета.
В края на февруари КС възложи на ЦИК да преизчисли резултатите въз основа на новите данни, за да се прецени дали те ще повлияят на разпределението на мандатите. Задачата беше поверена на „Информационно обслужване“, което трябваше да обработи резултатите.
Междувременно стана ясно, че бюлетини от общо 7 секции са изчезнали и затова КС е приел, че в тези секции всички партии имат 0 гласове. Заради това се стигна до конфликт между КС, ЦИК и „Информационно обслужване“.
Накрая се оказа, че прокуратурата също се е намесила в казуса и дори е отправила недопустимо искане за обяснения и документи от конституционните съдии.
Copyright (c) 2025. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Източник: www.svobodnaevropa.bg